Наразі ще не подано жодної петиції

Історико-географічна довідка

Минуле Крижопільщини – то століття мужності й звитяги, віки з шаблею на полі брані та селянським плугом на родючих чорноземах, шрами окопів та тисячі могил. Це вистраждані з болю і творені в щасті українські пісні, це дивовижні пам’ятки культури, це хліборобський талант, що генетично передається від прадідів, це імена, що є славою всієї України.

Серед сорока п’яти  населених пунктів нинішнього Крижопільського району є такі, що засновані в 15-16 століттях, котрісь пізніше, але можна впевнено трактувати факти різночасових поселень аж трипільської культури. Такі виявлені в урочищі „Турська стіна” – на південь від Вільшанки, „Світла долина” – за два кілометри на південь від села Савчине, поселення „Антоново”, „Дохна”, „Кісниця” розміщені на пагорбі річки Мар’янівки і її притоки Дохни та біля сіл Зеленянки, Тернівки, Куничого.

Природно, що ми гордимося адміністративним центром, що, власне, і дав назву Крижопіллю, колисці багатьох і багатьох поколінь щирих патріотів великої Батьківщини…

Існує кілька версій про походження назви місцевості. За однією – поселення знаходилося на вершині кряжа, тобто вододілу між басейнами Південного Бугу і Дністра. Слова „кряж” і „поле” й утворили „Крижополь”, що пізніше змінилося на сьогоднішнє „Крижопіль”.

За іншою – Крижопіль дістав назву від великого хреста, котрий височів біля чумацької дороги на честь військових перемог. „крестополь” – хрест у полі. Так розповідається в „Трудах Подольского Епархиального историко-статистического Комитета” (1901 р.). З часу заснування – 1866 року, коли тут почала будуватися залізниця для потягів з Києва до Одеси, і до 1923 року Крижопіль належав до Чоботарської волості Ольгопільського повіту.

На 884,3 кілометрах квадратних загальної площі розташовано 45 населених пунктів, де проживає 35,3 тисячі чоловік. Саме тут народжуються і живуть найкращі сини і дочки нашого народу. В різні часи самовідданістю і талантом цю землю прославили художник Ян Засідатель, повний Георгіївський кавалер Мовсей Баденюк, всесвітньо відомий академік Данило Заболотний, письменник Микола Трублаїні, народні депутати багатьох скликань Володимир Лановий та Володимир Яворівський, доктор філологічних наук Михайло Сиротюк, перший доктор військових наук в Україні Василь Телелим, а також Герої Соціалістичної Праці Фросина Мотель, Карпо Голотюк, Ольга Десяк, Микита Діброва, Дем’ян Остапчук, двічі Герой Соціалістичної праці Тетяна Марцин, Герої Радянського Союзу – Олег Бичковський та Роман Сміщук.

Церкви, костели, молитовні багато разів  чули в звертаннях до  Господа прохання про захист від чужоземців, про перемоги над шляхтою, про поміч в нелегкім  путі чумаків, про благословення рідної землі  на мир і спокій, на Божу милість і благодать … Наша історія маєтна і велична, вона уособлює в собі всю біль і радість, котра є невід’ємною ознакою долі всього українського народу…

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація